COVID-19 pasekmių mažinimo fondas stabdo aktyvią veiklą

Pasibaigus karantinui aktyvią veiklą stabdo ir finansų ministro Viliaus Šapokos įkurtas COVID-19 pasekmių mažinimo fondas. Per tris veiklos mėnesius gyventojai ir įmonės fondui skyrė beveik 822 tūkst. eurų, už kuriuos šalies ligoninėms, nevyriausybinėms organizacijoms nupirkta asmens apsaugos priemonių, reagentų ir kt. medicininės įrangos.

„Simboliška, kad fondas savo veiklą pradėjo kartu su karantinu – jam pasibaigus, stabdome ir fondo veiklą. Dėkojame visiems aukojusiems ir prisidėjusiems prie fondo veiklos – medikams, mokslininkams, verslo ir nevyriausybinių organizacijų atstovams, taip pat visoms įmonėms, suteikusioms savo paslaugas nemokamai, kad fondas būtų matomas, o lėšų skyrimas – patogus ir paprastas. Šis fondas išliks kaip puikus visuomenės ir verslo atstovų geranoriško susitelkimo ir pasiryžimo veikti kartu pavyzdys, suteikęs galimybę prisidėti kiekvienam“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

COVID-19 pasekmių mažinimo fondas buvo įsteigtas ne vienai problemai spręsti, o padėti tiems, kuriems tuo metu pagalbos reikia labiausiai, visų pirma – gydytojams ir sveikatos apsaugos specialistams. Virusui atslūgus, pagalbos reikės daugeliui visuomenės grupių. Fondo sukaupta patirtis bus perduota fondo veikloje dalyvavusių nevyriausybinių organizacijų atstovams, kurie toliau tęs darbus tokiose srityse kaip psichologinė pagalba nuo epidemijos nukentėjusiai visuomenei ir kt.

COVID-19 fondu rūpinosi Prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovaujama žymių šalies medikų, mokslininkų, verslo bei nevyriausybinių organizacijų atstovų komanda (https://covid19fondas.lt/fondo-nariai/ ). Fondas glaudžiai bendradarbiavo ir su pasaulio lietuvių bendruomenėmis.

Paramą fondui skyrė tiek juridiniai asmenys, tiek gyventojai bei užsienyje gyvenantys lietuviai el. pavedimu ar skambinant trumpaisiais numeriais. 133 verslo atstovai skyrė fondui beveik 533 tūkst. eurų, 10 tūkst. dolerių – Niujorke įsikūręs Tautos Fondas. LRT muzikinio projekto „Dainuokim kartu“ žiūrovai, kiekvieną šeštadienį balsuodami už pamėgtus atlikėjus, savo skambučiais COVID-19 fondui skyrė beveik 49 tūkst. eurų. Dar daugiau kaip 33 tūkst. eurų surinkta gyventojams skambinant trumpaisiais numeriais.

Už surinktas lėšas nupirkta įvairios medicininės įrangos, reagentų, apsaugos priemonių, pvz., daugiafunkcinės sistemos naujojo koronaviruso diagnostikai – GeneXpert IV ir GeneXpert II, 10 testų rinkiniai Xpert® Xpress SARS-CoV-2, plaučių vėdinimo aparatai, ultragarsinės diagnostikos įranga, mobilūs plaučių echoskopai, daugkartinio naudojimo apsauginiai  kostiumai, gyvybinių funkcijų stebėjimo monitoriai ir kt.

Išsamią informaciją apie fondo lėšų panaudojimą galima rasti čia (https://covid19fondas.lt/wp-content/uploads/2020/06/200611-Fondo-lesu-panaudojimas.pdf ), taip pat kasmėnesinėse fondo ataskaitose (https://covid19fondas.lt/paramos-panaudojimas/). Iki šiol iš fonde surinktų lėšų panaudota bei pasirašyta sutarčių už apie 790 tūkst. eurų. Likusios lėšos – apie 31 tūkst. eurų – yra rezervuotos, atsižvelgiant į tai, kad išlaidos jau yra suplanuotos. Visas Finansų ministerijos sutartis, sudarytas raštiškai (su vertėmis, tiekėjais ir t.t.) galima rasti Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje ( http://www.cvpp.lt/index.php?option=com_vptpublic&task=sutartys&Itemid=109&filter_show=1&filter_limit=10&vpt_unite=Finans%C5%B3+ministerija&limitstart=0 ).