Covid19 apribojimai, Mokslas, Naujienos

Kaip atsirado ir išplito COVID-19

COVID-19, oficialiai pavadinta SARS-CoV-2 viruso sukeliamu susirgimu, pasaulį užklupo 2019 metų pabaigoje. Nuo tada ji tapo pasaulio sveikatos krize ir paveikė milijardus žmonių visame pasaulyje. Bet kaip iš tikrųjų atsirado ir išplito ši pandemija?

Atsiradimas

COVID-19 sukėlėjas, SARS-CoV-2, priklauso koronavirusų šeimai, kuri daugiausia plinta tarp gyvūnų, tačiau kartais gali peršokti ir į žmones. Kitos koronavirusų rūšys, tokių kaip SARS ir MERS, taip pat yra kilusios iš gyvūnų.

SARS-CoV-2 pirmą kartą buvo identifikuotas 2019 metų gruodžio mėnesį Vuhano mieste, Kinijoje. Dauguma pirmųjų užsikrėtusiųjų buvo susiję su vietos prekybos centru, kuriame prekiaujama jūros gėrybėmis ir gyvūnais. Tai leido mokslininkams daryti prielaidą, kad virusas galimai yra kilęs iš gyvūnų.

Plitimas

Pradžioje COVID-19 plito lokaliai, tarp žmonių, kurie lankė prekybos centrą Vuhane arba buvo artimame kontakte su sergančiais žmonėmis. Tačiau greitai tapo aišku, kad virusas plinta žmonių tarpusavio kontaktu ir per oro lašelius, kai užsikrėtęs žmogus čiaudo ar kosia.

Sausio mėnesį, kai Kinija pranešė apie pirmuosius mirties atvejus, virusas jau buvo aptiktas ir kitose šalyse. Pirmieji užsienio atvejai buvo susiję su žmonėmis, grįžusiais iš Vuhano, tačiau vėliau tapo aišku, kad virusas plinta ir vietos bendruomenėse.

Vasario mėnesį virusas išplito Europoje, o kovą Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė apie pandemiją. Per kelis mėnesius COVID-19 pasiekė beveik visas šalis ir teritorijas visame pasaulyje.

COVID-19 pandemija yra ne tik sveikatos krizė, bet ir socialinė, ekonominė ir politinė. Ji parodė, kaip svarbu yra pasirengimas tokio masto pandemijoms, visuotinė sveikatos priežiūra, mokslinis bendradarbiavimas ir informacijos skaidrumas. Nors pandemija dar nėra baigta, mes jau dabar turime daug pamokų, kurias galime išmokti iš COVID-19 atsiradimo ir plitimo.

Top of Form